İMPLANT


İMPLANT

İMPLANT NEDİR?

İmplant, İngilizce “ek-mek” anlamına gelen, bir tedavi uygulamasıdır.
Eksik dişlerin yerine, işlevlerini yerine getirmesi amacıyla yapılan ve çene kemiğine yerleştirilen yapay diş köküdür.
Kemiğin bu implant çevresinde iyileşerek kendisinden bir parça olarak kabul etmesi amaçlanan, titanyum veya zirkonyum metalinden oluşan yapılardır.

İMPLANT HANGİ DURUMLARDA UYGUN DEĞİLDİR?

İmplant, bazı durumlarda uygun görülmez:
DiyabetCiddi kalp ve damar bozukluğu, Karaciğer ve böbrek yetmezliği, Hemofili, Lösemi, Bifosfonat ilaç tedavisi gören, Kemoterapi veya çene kemiğine radyoterapi uygulaması görenBağışıklık sistemi bozukluğu olan hastalara implant yapılması uygun değildir. Çocuklarda ve kemik gelişimini tamamlamamış kişilerde de implant yapımı uygun değildir. Ayrıca doktor ile konsültasyon yapılarak uygun şartlar oluşturulabilirse; implant uygulanabilmektedir.

İMPLANT TEDAVİSİNİN AVANTAJLARI NELERDİR?

İmplant doğal diş formundadır, bu durumda çiğneme fonksiyonları tam olarak yapılmaktadır:
Hem sağlıklı beslenebilme hem daha iyi estetik görünüm sağlar.
Ayrıca, Çene kemiğini korur. Doğal dişlerin aşındırılıp köprü yapılması zorunluluğunu ortadan kaldırır.

İMPLANT TEDAVİSİ SÜRECİ VE HANGİ HUSUSLARA DİKKAT EDİLMELİ?

İmplant tedavisi yaklaşık 3 ile 6 ay arası sürer ve aşamalardan oluşur:
İmplant tedavisi aşamalarından en önemlisi ve süreci direkt olarak belirleyen en önemli etken muayenedir. Ayrıca, uygulanacak yere tomografi ile kemik dokusunun kalınlığı ve uygunluğu incelenir. Diş hekimi tarafından değerlendirilir, uygun şartlar oluşturulmuş ise, implant tedavisi baslar.

İmplantın Cerrahi Aşaması, implantın çene kemiği içerisine yerleştirilmesinden ibarettir. Bu implant tedavisinin ikinci aşamasıdır. Cerrahi aşamada ilgili bölge uyuşturulur, kemiğin üstündeki diş eti kaldırılır ve implant çene kemiğinin içerisine yerleştirilerek diş eti tekrar dikilir. Bu aşamadan sonra, implant kemikle kaynaşması için 3 ile 6 ay arası beklenir. 
 

Kemikle kaynaşana kadar hasta ağız ve diş sağlığına özen göstermelidir, sigara ve benzeri maddeler kullanılmamalıdır.
Implant tedavisinde hastanın gördüğü son aşama 
protezdir. Yani protez aşaması, çene kemiğindeki implantın üzerine yerleştirilecek olan yapay diş olarak tanımlanır. Ölçüler alınır ve dişlerin yapılmasına geçilir. Bu süreç yaklaşık olarak bir hafta sürmektedir.

İMPLANTIN MALİYETİ NE KADARDIR?

İmplant köprü ve diğer diş tedavilerinden daha uzun ömürlü kullanılabildiği için total maliyet açısından hastalara daha uygun fiyata mal olmaktadır. Ayrıca, implant markasına göre, fiyatlar değişkendir.

İMPLANTIN ÖMRÜ NE KADARDIR?

İmplant tedavisi diğer tedavilere göre daha uzun ömürlüdür. Fakat kişinin kemik yapısı, dişeti, ve kullanış şekli implantın ömrünü etkilemektedir.